کتاب قرآن کریم
کتاب قرآن کریم

معرفی کتاب قرآن کریم

قرآن (Quran) نام کتاب مقدس دین اسلام و مسلمانان است. به اعتقاد مسلمانان، قرآن سخنان خداست که به صورت وحی از سوی او توسط فرشته وحی به نام جبرئیل بر پیامبر اسلام، حضرت محمد (ص) نازل گردیده‌ است. در ادامه به معرفی کتاب قرآن می پردازیم.

مسلمانان کتاب قرآن را بزرگ ترین معجزهٔ حضرت محمد (ص) و روشن‌ ترین دلیل بر پیامبری او می‌دانند. قرآن اصلی‌ ترین منبع وحی در اسلام به حساب آمده و به زبان عربی است. کلمه قرآن در لغت به معنی «قرائت کردن» و «خواندن» است و مسلمانان معمولاً از آن با عناوینی چون «قرآن کریم» و «قرآن مجید» نام می برند. قرآن یک بار به صورت کامل توسط جبرئیل در شب قدر و سپس مجددا به صورت تدریجی بر حضرت محمد (ص) نازل شده است. قرآن در چند آیه خود را خاتم کتب آسمانی معرفی کرده و نزول کتاب آسمانی را پس از خود رد می‌ کند.

نام‌ های مختلف قرآن

قرآن دارای نام های مختلفی می باشد. سایر نام های قرآن (که حدود چهل نام آن در خود قرآن آمده) عبارتست از: کتاب، قرآن، فرقان، مبین، بیان، تبیان، برهان، عظیم، عزیز، کریم، صراط مستقیم، حکم، ذکر، موعظه، نور، روح، مبارک، نعمت، بصائر، رحمت، حق، فصل، هادی، شفا، هدی، تنزیل، مُهین، قیّوم، بشیر، نذیر، حدیث، نجوم، حبل، مثانی و … .

ساختار قرآن

ساختار اصلی قرآن شامل سوره (۱۱۴ سوره) و به صورت خردتر، آیه (مجموعا ۶۲۳۶ آیه) بوده و  به سی جزء مساوی از نظر حجم تقسیم شده است.

واژه سوره به معنی « بُریده شده » است. قرآن ۱۱۴ سوره دارد. هر سوره می تواند دارای یک یا چند نام باشد که بیشتر از کلمه‌ ای از آن سوره یا رخدادی مربوط به آن گرفته شده‌اند. سوره‌ های قرآن به دو دسته مکی (نازل شده در مکه) و مدنی (نازل شده در مدینه) تقسیم می‌ شوند. طولانی‌ ترین سوره قرآن سوره بقره است که دربرگیرنده ۲۸۶ آیه‌ است. کوتاه‌ترین سوره قرآن هم سوره کوثر با ۳ آیه‌ می باشد.

واژه آیه به معنی نشانه‌ است و در اصطلاح کوچک‌ ترین واحد تقسیم قرآن است. یک آیه می‌تواند چند حرف، چند واژه، یک یا چند جمله یا یک یا چند بند (پاراگراف) باشد. تعداد مجموع آیات قرآن ۶۲۳۶ عدد است. بلندترین آیه قرآن، آیه ۲۸۲ سوره بقره است که در آن ۲۰ دستور از جانب خداوند متعال آمده‌ است.

کتاب قرآن به ۳۰ بخش تقریباً مساوی به نام جزء تقسیم شده‌ است. هر جزء از دو قسمت مساوی به نام حزب تشکیل شده‌ و احزاب نیز به نصف و ربع حزب تقسیم می‌ شوند. برخی نیز هر جزء را به ۴ حزب تقسیم می‌کنند و در این صورت ۱۲۰ حزب داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *